U rubrici Knjiga Sedmice ovog ponedjeljka preporučujemo knjigu poznate srpske lingvistice Milice Grković “Lična imena u srpskom narodu” (Prometej, Novi Sad 2017.).
Knjiga “Lična imena u srpskom narodu” Milice Grković spada u djela najbolje multidisciplinarne filologije – ista je u rangu neprevaziđenih kapitalnih ostvarenjâ kakva su, npr., “Srpski narod i njegov jezik” Pavla Ivića ili “Vuk Stefanović Karadžić” Miodraga Popovića. Nema nikakve sumnje u to da će u budućim dekadama i stoljećima generacije čitalacâ posezati za ovom izuzetnom knjigom. Milica Grković sinonim je za srpsku onomastiku – ona je svojim klasičnim “Rečnikom ličnih imenâ kod Srbâ” još prije četiri decenije uspostavila mjeru i kriterije valjanog onomastičkog rada u serbo-kroatističkoj lingvistici. Ta građa je u međuvremenu rasla – i kvalitativno i kvantitativno.
Uz tradicionalni filološki okvir, u knjizi Milice Grković nalazimo i značajne uvide iz istorije, etnografije, religije, međunarodnih odnosâ itd. Konačno, stil kojim je ova studija napisana istovremeno je čitljiv i jasan, što je kod nas uspijevalo samo rijetkim lingvistima.
Rezimirajući, možemo – bez imalo pretjerivanja – reći da je ova studija istinski biser serbo-kroatističke filologije, kome će se generacije čitalacâ vraćati i obraćati.
Lična imena – njihovo porijeklo, njihov smisao i njihov istorijat za svakog su zanimljiva tema. Sa druge strane, kako smo već i naglasili, za čitanje i razumijevanje ove knjige – premda je ista izuzetno stručna – ne treba imati nikakvo posebno lingvističko obrazovanje; svako može shvatiti njen sadržaj i uživati u spoznajama koje “Lična imena u srpskom narodu” donose. Stoga ne sumnjamo da će knjiga Milice Grković ubrzo naći svoju čitateljku/svog čitaoca. S poštovanjem, glavni urednik JU Gradska biblioteka Tivat Miomir Abović.