U rubrici Knjiga Sedmice JU Gradska biblioteka Tivat ovog ponedjeljka preporučujemo knjigu “Istorija filozofije” norveških autorȃ Gunara Širbeka i Nilsa Giljea.
“Istorija filozofije” Gunara Širbeka i Nilsa Giljea obuhvatan je pregled istorije filozofskih idejâ i pravacâ, od vremena presokratovacâ do pred kraj XX stoljeća. Pored temeljnog opisa svih najvažnijih filozofskih pokretâ i učenjâ, autori rasvjetljavaju i mnoge činioce koji su uticali na razvoj zapadne misli, poput prirodnih naukâ ili političkih ideologijâ kao što su liberalizam, socijalizam i fašizam. Posebna vrijednost ovog pregleda nije samo kompetentan opis nekog učenja ili postavke nego i činjenica da tom opisu prethodi vješto osvjetljavanje problematike i pitanja na koje neki filozof u datom vremenu pokušava da dâ odgovor. Time što su dovoljno prostora posvetili kontekstualizaciji, autori uspijevaju da, s izvjesnom lakoćom, približe široj publici i takve mislioce kao što su Spinoza i Kant. Nema sumnje da je to jedan od razlogâ što je ova “Istorija filozofije” prevedena na 17 (sedamnaest) jezikâ i što služi kao udžbenik na mnogim univerzitetima (engleski prevod pojavio se pod imenom “A History of Western Thought” (izdanje Routledge, 2011.), a ugledni njemački izdavač Suhrkamp objavio ju je po imenom “Geschichte der Philosophie”, 1993.).
Valja istaći da u ovom istorijskom pregledu filozofske misli nisu zastupljeni samo filozofi stricto sensu, nego i, primjera radi, najvažniji sociolozi (Dirkem, Veber itd.), ekonomski mislioci (od Adama Smita do Kejnsa), a postoje poglavlja o Frojdu i psihoanalizi, Darvinu, razvoju humanistike (Herder, Šlajermaher, Diltaj) ili istoriografije (Viko, Ranke). Jedno poglavlje posvećeno je i staroj kineskoj i indijskoj misli. I, konačno, naročito težište u ovoj knjizi zauzima uspon prirodnih naukâ i politička filozofija, što je odvaja od većine poznatih istorijâ filozofije.
“Pročitao sam “Istoriju filozofije” Širbeka i Giljea u prvom prevodu na njemački iz 1993. To je prevod četvrtog norveškog izdanja iz 1987. I samo te godine govore mnogo toga. Za dugotrajni uspjeh ovog djela postoje dobri razlozi: ne znam za zanimljiviju i inovativniju istoriju zapadne filozofije. Sastavio ju je originalan um koji nikad ne piše u stilu pukog pregleda istorije ideja, već svaku od njih predstavlja kao proizvod međusobno povezanih procesâ rješavanja problema.“ Jirgen Habermas
Kad nešto za čitanje predlaže, između ostalih, i tako veliki um kao što je Jirgen Habermas, onda je to najbolja potvrda da tu knjigu zaista vrijedi pročitati. Zato dođite u Gradsku biblioteku Tivat, posudite “Istoriju filozofije” Širbeka i Giljea, pročitajte je i obogatite vaše znanje iz filozofije. S poštovanjem, glavni urednik JU Gradska biblioteka Tivat Miomir Abović