U rubrici Knjiga Sedmice JU Gradska biblioteka Tivat ovog ponedjeljka preporučujemo knjigu “Evropski feminizmi 1700.-1950.” (Evoluta, Beograd 2020.) poznate američke istoričarke Karen Ofen, predavača na Univerzitetu Stenford u Kaliforniji.
Širok geografski okvir u kojem su osim Francuske, Njemačke, Engleske zastupljene skandinavske zemlje, te Irska, Španija, Habzburška Monarhija, Portugal i dr. pruža uvid u različite političke, vjerske i društvene kontekste pojave feminizma. U stvari, Karen Ofen insistira na množini te imenice, odnosno na feminizmima.
Јedan od ključnih rezultatâ i doprinosâ ove knjige jeste izvođenje dokazâ autorice i njeno nastojanje da ukaže na važnost percepcije istorije feminizma kao sastavnog dijela političke istorije.
Široko postavljeni hronološki, geografski i ideološki konteksti čine knjigu Karen Ofen nezaobilaznom za sve koji žele da se upoznaju sa prošlošću nastojanja ženâ da dovedu u pitanje različite vidove političke i kulturne dominacije muškaracâ. U tom smislu knjiga se i čita kao komparativna studija istorije feminizama tokom dvije stotine pedeset godinâ evropske istorije, a u idejnim i političkim kontekstima prosvjetiteljstva XVIII stoljeća, liberalizma, konzervativizma, nacionalizma i socijalizma.
Studija započinje epohom prosvetiteljstva, u kojoj Ofen vidi korijene savremenog feminističkog mišljenja. Karen Ofen se time suprotstavlja percepciji prve generacije istoričarki ženske istorije koje su porijeklo feminizma vidjele u Francuskoj revoluciji.
Do pojave prvog izdanja knjige “Evropski feminizmi” 2000. godine u evropskoj istoriografiji i ženskoj istoriji bilo je malo sintetičkih studijâ posvećenih komparativnoj istoriji fenomenâ kao što su emancipacija ženâ, žensko pitanje, ženski pokret i konačno feminizam. Napisano je mnogo studijâ o različitim aspektima feminističkog djelovanja, rodnim politikama u pojedinim društvima i kulturama, a veliki zahvati u hronološkom i tematskom smislu najčešće su saopštavani u formi zbirki esejâ. Zato knjiga Karen Ofen predstavlja značajan prodor i ohrabrenje za buduće generacije istraživačâ, ali i za sve one koji žele da steknu potpuniju sliku o istoriji feminizma.
S obzirom na činjenicu da je feministička tematika danas veoma aktuelna, ne sumnjamo da će ova monografija naći put do mnogih naših čitalacâ; prije svega za nju će, pretpostavljamo, biti zainteresovane mnoge naše čitateljke. S poštovanjem, glavni urednik JU Gradska biblioteka Tivat Miomir Abović