U rubrici Knjiga Sedmice JU Gradska biblioteka Tivat ovog ponedjeljka preporučujemo knjigu “Život 3.0” profesora MIT-a Maksa Tegmarka (Laguna, Beograd 2020.). Istovremeno, u okviru rubrike Knjiga Sedmice, nastavljamo sa započetom praksom uključivanja naših čitalacâ u preporučivanje knjigâ i pisanja prikazâ za iste, pa je prikaz Tegmarkove knjige napisao naš redovni i uvaženi čitalac g. Bojan Staničić. Njegov prikaz “Života 3.0” objavljujemo integralno.
“Život 3.0” je definitivno jedna od najuticajnijih knjiga današnjice na polju razumijevanja razvoja vještačke inteligencije. Namijenjena je ljubiteljima tehnologije, ali je napisana i za široki krug čitalaca.
Fizičar Maks Tegmark, inače istraživač mašinskog učenja, donosi nam informacije sa prve linije same granice naučnog proboja u stvaranju vještačke inteligencije. Pod pojmom vještačka inteligencija podrazumijeva se stvaranje programa (softvera) koji bi omogućio računarima da se ponašaju na način koji bi se mogao okarakterisati kao inteligentan. Koliko je veliki iskorak napravljen u tom pravcu najbolje će vam pokazati zanimljiv pasus iz knjige koji govori o samoučećem Aplha-Zero programu napravljenom od strane Guglovog tima Google Deep Mind. Riječ je, naime, o programu u kojem su samo pohranjena osnovna pravila šahovske igre. Nakon igre od samo jednog dana sa samim sobom softver (program) je sa lakoćom pobijedio sve dosadašnje najjače programe za igranje šaha, inače odavno bolje od najjačih šahista. Štoviše, program Alpha Zero pokazao je principe u šahovskoj igri nesvojstvene igri čovjeka jer nije učio na osnovu dosadašnjih iskustava šahista. Otvorio je potpuno novu dimenziju igre prikazanu samo rijetko u partijama vrhunskih šahista, i to u trenucima najvećeg nadahnuća. Knjiga dobro balansira između prednosti jednog takvog samoučećeg programa i opasnosti od nerazumijevanja što sve jedna takva superinteligencija može. Vještačka inteligencija može biti jedno od čovjekovih najkorisnijih otkrića za napredak nauke i dobrobit čovječanstva i može dramatično poboljšati rješavanje širokog spektra različith naučnih problema. Ipak, nije dovoljno da samo tehnologija bude moćna, već se moramo fokusirati i na to kako da je kontrolišemo kao i na rješavanje pitanja kuda želimo da idemo sa njom. Nekadašnju zabrinutost da će vještačka inteligencija postati zla ili svjesna,zamijenila je realnija zabrinutost-da li će takva inteligencija imati drugačije ciljeve nego mi, tj. ljudski rod. Dobar hipotetički primjer dat je u pasusu knjige koji govori o mravima koji su našli način da stvore rekurzivnog samopoboljšavajućeg robota, mnogo pametnijeg od njih, koji dijeli njihove ciljeve i pomaže im da grade sve veće i bolje mravinjake. Program je na kraju stekao nivo poimanja i inteligenciju ljudskog nivoa. Da li mislite da će provesti ostatak svog vremena samo u optimizaciji mravinjaka ili bi mogla da mu se dopadnu sofisticiranija pitanja i ciljevi koje mravi ne mogu ni da shvate?
Knjiga “Život 3.0” potvrda je da su velike promjene koje donosi budućnost već tu, samo nisu ravnomjerno raspoređene. A, da biste shvatili naziv knjige, moraćete ipak i Vi da je pročitate.”