U rubrici Knjiga Sedmice ovog ponedjeljka preporučujemo knjigu britanskog istoričara i profesora emeritusa kulturne istorije na Univerzitetu u Kembridžu Pitera Berka “Globalna istorija neznanja” (Geopoetika, Beograd 2024.).
Bogata, široka istorija neznanja u svim oblicima, od antike do danas, koju je autor posvetio “učiteljima i učiteljicama ovog svijeta, herojima i heroinama svakodnevnog truda da se izliječi neznanje”.
Kroz istoriju, svako doba о sebi је mislilo da posјeduje više znanja od prethodnog. Renesansni humanisti na srednji vijek gledali su kao na eru tame, prosvjetiteljski mislioci pokušavali su da pometu sujevjerje razumom, moderna država blagostanja nastojala je da ubije “giganta” neznanja, a u današnjem hiperpovezanom svijetu naizgled neograničene informacije lako su nam dostupne. Ali što je sa znanjem izgubljenim tokom stoljećâ? Da li smo zaista manje neuki od naših predakâ?
U ovoj izuzetno originalnoj knjizi Piter Berk istražuje dugu istoriju neznanja čovječanstva o religiji i nauci, ratu i politici, biznisu i katastrofama, te otkriva izuzetne priče o mnogim oblicima neznanja – istinskog ili lažnog, svjesnog i nesvjesnog: od političarâ koji su prekrojili evropske granice 1919. godine do politike uzbunjivanja i poricanja klimatskih promjenâ. Rezultat je živo istraživanje ljudskog znanja kroz stoljeća i važnost prepoznavanja njegovih granicâ.
“Globalna istorija neznanja istražuje bezbroj načinâ na koje ne-znanje utiče na naš život, ponekad dobro, ponekad loše”. Majkl Dirda, “Washington Post”
“Ova Berkova knjiga jeste deklaracija ljubavi prema obrazovanju; trebalo bi da je pročita svako kome je stalo da sagleda odnos između varljivog populizma i odsustva znanja”. Stefan Bauer, “History Today”
“Berk piše na zanimljiv način o preopterećenju informacijama (…) Njegova riznica pričâ i ozbiljan humor čine ovo djelo neodoljivim i čak zabavnim štivom”. Džonatan Self “Country Life”
“Bogata, fascinantna knjiga začuđujućeg opsega. Berk utiskuje potrebu za strahopoštovanjem i poniznošću spram toga koliko čovječanstvo ne zna ili odbija da zna i kako se ovaj problem premješta i pojavljuje kroz epohe”. Linzi Makgoj
Pred vama je izuzetno zanimljivo i značajno štivo koje, sa jedne strane, govori o zabludama neznanja i o ozbiljnim opasnostima u koje isto dovodi jednu zajednicu, a, sa druge, o potrebi prevladavanja neznanja kao conditio sine qua non opstanka i napretka jednog društva; knjiga koju svakako treba pročitati. S poštovanjem, glavni urednik JU Gradska biblioteka Tivat Miomir Abović