Gradska biblioteka Tivat danas je predstavila program Tivatskog književnog ljeta 2023.
Svečano otvaranje biće upriličeno sjutra veče u prostoru Muzeja i galerije u 21 čas, nakon čega će uslijediti književno veče Damira Karakaša i predstavljanje knjige „Potop“.
Direktorica Gradske biblioteke Vesna Barbić kazala je da je program pripremljen u saradnji sa Centrom za kulturu i JU Muzej i galerija.
„Rasporedili smo pet programa u jednom ritmu za koji smo se trudili da ne bude zgusnut, jer Tivat je bogat kulturnim dešavanjima, a željeli smo da damo naš mali, ali kvalitetan, doprinos. Zamislili smo da Tivatsko kulturno ljeto bude presjek najinteresantnijih književnih događanja u regionu“- kazala je Barbić i zahvalila Opštini na saradnji i podršci, posebno Sekretarijatu za društvene djelatnosti.
Predsjednik opštine Željko Komnenović izrazio je zadovoljstvo i pohvalio napore najmlađe kulturne ustanove u gradu, da knjigu i čitanje stavi u prvi plan.
„To je nešto što zaista upotpunjuje kulturni život Tivta, to je ono što smo i zamislili u trenutku kada smo razmišljali o osnivanju ovakve ustanove. Sama činjenica da već dvije godine u uzastopno organizuju Tivatsko književno ljeto koje okuplja najznačajnije stvaraoce regiona, dovoljno govori o pravcu koji su oni zacrtali i naravno, i ne samo tokom ljeta, nego tokom čitave godine. Popularizacija čitanja, popularizacija knjige i razne akcije koje sprovode, književne večeri i akcije poklanjanja knjiga, to je nešto na što su se Tivćani već navikli i rado se odazivaju svim tim akcijama i aktivnostima. Jedan čuveni ruski revolucionar i naučnik Nikolaj Morozov rekao je da je knjiga čarobnjak, da je ona savjest svijeta i rekao je u toj svojoj rečenici jednu veliku istinu, da je svijet bez knjige, svijet divljaka. I zaista mi se u ovom trenutku, u 21. vijeku, vijeku otuđenja, u vijeku kada mlađe generacije vode dijalog sa vještačkom inteligencijom, sa svim tim tehnološkim izumima za koje smo vjerovali da ko zna kad će doći, ali su došli direktno iz SF literature i filmova u našu stvarnost, uloga i djelatnost Biblioteke je neobično značajna. Ja se iskreno nadam da će Tivatsko kulturno ljeto okupiti značajan broj i stručne javnosti, ali i građana Tivta koji vole da se druže sa knjigom, najboljim čovjekovim drugom. U svakom slučaju, knjiga ima svoje mjesto i ulogu i sigurno da u tome ima nesumnjivu ulogu u Tivtu i Gradska biblioteka“- kazao je predsjednik i dodao da će Opština nastaviti da podržava aktivnosti Biblioteke, te da će biti „na usluzi ovoj plemenitoj djelatnosti, od raznih projekata, od kinoteke, dječje čitaonice i drugo“.
„U eri kad pažnju poklanjamo mladima i njihovom obrazovanju i vaspitanju, mislim da je knjiga jedan nezaobilazan faktor. Tivatsko književno ljeto već kreće punim jedrima“- kazao je Komnenović i čestitao na uloženom trudu.
Glavni urednik izdanja Miomir Abović govorio je o programu Tivatskog kulturnog ljeta.
„Koliko sjutra, kada i otvaramo Tivatsko književno ljeto, u galeriji Buća Luković gostuje Damir Karakaš, sjajni hrvatski pisac, jedan od najboljih trenutno, ne samo hrvatskih nego i regionalnih pisaca, a usudio bih se reći evropskih čak. Karakaš je bio vrijedan i u međuvremenu napisao novi roman “Potok” koji ćemo sjutra i predstaviti.
To je jedna, da kažem, dosta tamna egzistencijalna priča koja se grana u dva fabularna toka, ispripovijedana sjajno, stilski besprekorno, finim rafiniranim jezikom, klasični Damir Karakaš. Zanimljiv lik ovako i kao iskustvena ličnost. Čovjek koji je živio u Parizu nekoliko godina svirajući harmoniku po tim pariškim ulicama, što će i ovdje demontrirati poslije književne večeri.
Sedam dana poslije Karakaša, 7. jula, dolazi Robert Perišić, opet jedan od velikih regionalnih pisaca, hrvatskih, pa onda i regionalnih. On je vjerovatno i najpoznatiji po seriji “Područje bez signala” koja je rađen po njegovoj knjizi.
On je postao poznat kada je dobio nagradu Jutarnjeg lista za roman “Naš čovjek na terenu”. To je takozvana stvarnosna proza koja tretira ovaj naš, kako ga mi zovemo, tranzicioni period, tranzicije društva. To je sjajan pripovjedač sa sjajnim motivima, kad čitate njegove fabule vi prosto doživljavate suštinu ovog vremena u kome mi živimo.
Roman “Područje bez signala” ima, po meni, dva poglavlja koja su u vrhu, ne ove sadašnje savremene književnosti srpske, hrvatske, crnogorske i bosanske, nego možemo reći da kažemo jugoslovenske. Roman koji će biti u centru književne večeri, to je njegov najnoviji roman koju je prošle godine objavio Sandorf iz Zagreba, je roman “Brod za Issu”, a to je grčki antički naziv za Vis. Tu se radi o Grcima iz Sirakuze, to je okosnica fabule, koji odlaze iz Sirakuze da osnuju koloniju grčku na Vis. Vrlo interesantan roman.
Još jedan veliki pisac koji dolazi je bosanski pisac Damir Uzunović koji će predstaviti roman “Ja sam”. Možemo reći da je to neka vrsta biografske proze, sjećanje glavnog lika na njegovo djetinjstvo i tinejdžerske dane u onom predratnom Sarajevu, pa onda taj fabularni tok ide i kasnije, kad je počeo rat i tako dalje. Odličan pripovjedač, tu su, metaforički, živi motivi, kalorični motivi, odlična rečenica itd. Znači motivi u kojima se prepliću tragika i komika”- kazao je Abović.
Pored njih, 11. avgusta tivatskoj publici će se predstaviti i Dragana Lisić.
“To je ljubavna poezija, bliskija ženskoj publici. Dragana je postdiplomac na Filološkom fakultetu u Novom Sadu”- kazao je Abović.
Za kraj, 13. avgusta, tivatskoj publici će se ponovo predstaviti Josip Tripović, sa knjigom “Mala Dolores”, za šta iz Biblioteke ističu da su posebno ponosni što će u svom program imati Bokelja, Novljanina Josipa Tripovića.
Dizajn za sav promotivni materijal uradila je Dragana Kordić Nikolić, a Muzička škola Tivat će za promociju Damira Karakaša obezbijediti instrument.
Izvor: Radio Tivat (https://radiotivat.com/2023/06/29/pocinje-tivatsko-knjizevno-ljeto-2023/)