Svi znamo što je škola i što se u školi radi. Tu se uči, stiče znanje potrebno za život, rješavaju teški i ozbiljni zadaci, savladavaju razne nauke i vještine: od nauke o jeziku do fizičke kulture. To je, dakle, veoma važna i ozbiljna ustanova. Očekivali bismo stoga da tako važna i ozbiljna ustanova ima i važno, ozbiljno, pa čak i strogo ime. Ali – ništa od svega toga! Iznenadićete se kad saznate što, ustvari, znači riječ škola, ili, bolje reći, što je nekada značila.
Vjerovatno ste već čuli da škola nije naša riječ. U naš jezik ta riječ preuzeta je iz latinskog (stari Rimljani govorili su shola) sa značenjem ‘učilište’, koje i danas ta riječ ima. No, prije toga stari Rimljani preuzeli su je od Grkâ, a u grčkom jeziku riječ shole, u početku – kad je nastala – nije značila ‘učilište’, već nešto sasvim drugo; čak, moglo bi se reći, i suprotno od onoga što danas znači. Shole je u starom grčkom jeziku značilo – ‘dokolica’, ‘besposlica’, ‘odmor’, ‘zabava’.
Svakako ćete se zapitati: kako to?! Zašto su stari i mudri Grci svoja učilišta smatrali besposlicom, dokolicom i zabavom?
Evo kako je to bilo.
U početku, škola u Grčkoj nije bila ono što će kasnije postati – u toj zemlji i drugdje po svijetu: ustanova za obrazovanje omladine. To je isprva bilo mjesto gdje su se okupljala dokona djeca robovlasnikâ da zajednički provedu vrijeme u igri i zabavi. Otuda onda i naziv ‘dokolica’, ‘zabava’. Škola je, dakle, u početku bila – zabavište. Kasnije se tu počelo ozbiljnije raditi i učiti. Naročita pažnja posvećivala se tjelesnom vježbanju – gimnastici. I upravo na temelju toga što su se đaci u starim grčkim sholama bavili uglavnom gimnastikom, jedna vrsta škole, koja i danas postoji, dobila je naziv – gimnazija. Gimnazija je primarno, dakle, ‘škola gimnastike’, mada se u naše vrijeme učenici u njoj najmanje bave gimnastikom.
Kad je već riječ o gimnaziji i gimnastici, da ispričamo i to kako je nastala gimnastika, tj. da objasnimo što je značila ta riječ u starom grčkom jeziku, iz kojeg je kasnije preuzeta u naš jezik i u gotovo sve druge evropske jezike.
Gimnastika je potekla od riječi gimnos, što znači – ‘go’, ‘nag’, ‘neodjeven’. Stari Grci, naime, izvodili su tjelesne vježbe goli, bez odjeće. Prema tome je onda nastala i gimnastika, što bi u slobodnijem prevodu značilo – ‘golišanje’.
Tako su, eto, od dokolice i golišanja nastale dvije ozbiljne riječi i dvije u životu svakog čovjeka veoma važne stvari: škola i gimnastika.
LITERATURA:
- Milan Šipka – Priče o rečima, Prometej, Novi Sad 2007