U rubrici Knjiga Sedmice ovog ponedjeljka preporučujemo knjigu “Liberalna demokracija – izazovi i iskušenja” (Plejada d.o.o., Zagreb 2017.) hrvatskog politologa, leksikografa i redovnog profesora Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Slavena Ravlića.
“Liberalna demokracija – izazovi i iskušenja” Slavena Ravlića je knjiga o savremenoj demokratiji, o transformaciji njenih ključnih institucijâ i o njenim protivrječnostima i ograničenjima. Usmjerena je prije svega na analizu napetosti između njene liberalno-elitističke i demokratsko-participacijske sastavnice, te u djelovanju političkih akterâ duž tih sastavnicâ. Ti procesi nastoje se razumjeti u kontekstu širih strukturalnih promjenâ koje oblikuju ideološki i politički prostor unutar kojeg djeluju demokratske institucije i politički akteri. Knjiga spada u onu vrstu naučnih djelâ koja pridonose jačanju svijesti i znanja o demokratiji kao poretku i društveno-istorijskom procesu. Autor posebno izdvaja pitanja ekonomskih i socijalnih nejednakosti, funkcionisanja političkih stranakâ kao interesnih grupâ, miješanja pravosudnih institucijâ u politički proces te sužavanje lokalne demokratije kao probleme koji ugrožavaju savremenu demokratiju.
Možda je posebno zanimljivo četvrto poglavlje koje je Ravlić naslovio Šutljivo građanstvo: opadanje participacije u demokraciji zato što se to poglavlje bavi vrlo važnim problemom sve veće apatije među građanima niza demokratskih državâ u savremenom razdoblju, uvodeći u politološki diskurs koncept ćutljivog građanstva. Ravlić pokazuje da sva savremena istraživanja govore kako u nizu državâ, a ponajviše u tzv. tranzicionim državama koje tek uspostavljaju i jačaju demokratske institucije i politike, opada udio građanâ na izborima na svim razinama, smanjuje se stopa članstva u političkim strankama i interesnim grupama, kao i povjerenje građana u demokratske institucije, poput parlamenatâ, pravosuđa i medija. U isto vrijeme participacija građanâ raste u jednom važnom segmentu – u direktnoj demokratiji. Porast broja referendumâ, građanskih inicijativâ i novih oblikâ direktnog uključivanja građanâ u procese političkog odlučivanja (participativno budžetiranje, korisnička participacija) u isto vrijeme ima i pozitivne i negativne učinke na liberalnu demokratiju. Ravlić upozorava na posljedice koje te promjene ostavljaju na daljnji uspjeh liberalne demokratije, pogotovo u otvaranju prostora populističkim idejama i demagogiji beskrupuloznih političkih akterâ.
U svakom slučaju, pred čitateljkama/čitaocima je knjiga koja je reprezentativni izvor informacijâ o savremenoj demokratiji kao specifičnom političkom sistemu. Svako ko želi da sazna nešto više o savremenoj demokratiji – njenim korijenima, institucionalnoj jezgri, te njenim protivurječnostima neizostavno treba da pročita knjigu Slavena Ravlića koju preporučujemo ovog ponedjeljka. S poštovanjem, glavni urednik JU Gradska biblioteka Tivat Miomir Abović