U rubrici Knjiga Sedmice JU Gradska biblioteka Tivat ovog ponedjeljka preporučujemo knjigu “Doba nadzornog kapitalizma” (Clio, Beograd 2021.) Šošane Zubof, profesorice na Harvardskom univerzitetu.
“Doba nadzornog kapitalizma” je knjiga koja veoma ubjedljivo govori o nastanku potpuno novog oblika kapitalizma, a to je „nadzorni kapitalizam“ koji se je zasnovan na tekovinama tehnološke revolucije gdje su podaci postali najskuplja „roba“. Autorica ispituje uticaj tehnološkog napretka kako na ekonomiju i politiku, tako i na psihologiju ljudi. Šošana Zubof veoma hrabro progovara o zloupotrebi podatakâ kao mašineriji za pravljenje novca, sa jedne strane, ali i kao o važnom psihološkom procesu, sa druge strane, u kojem je moguće ne samo ući u nečije misli već ih je moguće i transformisati. “Doba nadzornog kapitalizma” otkriva svijet u kom korisnici tehnologije više nisu klijenti, nego sirovina za obradu u potpuno novom industrijskom sistemu. Naomi Klajn za ovu knjigu kaže da „svako treba da je pročita radi svoje digitalne samoodbrane“. Svrstavaju je u visoko društvo knjigâ u kom su još i “Privreda i društvo” Maksa Vebera, “Bogatstvo naroda” Adama Smita i “Kapital u XXI stoljeću” Tome Piketija.
Prikazi u uglednim časopisima:
“Inventivno, nenadmašno (…), ne smije se propustiti. Dok bauljamo po mraku trudeći se da nazremo obrise ove digitalne ere, “Doba nadzornog kapitalizma” jasno nam pokazuje kako ova posljednja revolucija mijenja našu privredu, politiku, društvo – i život.“
– Financial Times
“Kao plod obimnog istraživanja, ovo je uzbudljiva hronika nastanka nadzornog kapitalizma i njegovog pogubnog dejstva na naše društvo. (…) Nema mnogo ovakvih knjigâ, čijem se vođstvu možemo prepustiti na dugom, mukotrpnom putu razumijevanja”.
– Džejkob Silverman, New York Times Book Review
“Do sada najambiciozniji pokušaj da se stvori šira slika i da se objasne posljedice digitalizacije koje danas, kao pojedinci i građani, osjećamo na sopstvenoj koži. (…) Nastavlja putem koji su utrli Adam Smit, Maks Veber, Karl Polanji i – zašto ne reći? – Karl Marks. (…) Ako ne ukrotimo novog kapitalističkog mutanta koji hara našim društvima, sami ćemo biti krivi jer nam neznanje više ne može biti izgovor. Knjiga koja otvara oči”.
– Džon Noton, Observer
“Nemilosrdna i šokantna priča o tome kako ključni akteri zanemaruju, ismijevaju i, na kraju, osujećuju svaki pokušaj države da ih zauzda”.
– Katrina Galiver, Times Literary Supplement
“Ako se značaj knjige ocjenjuje po tome koliko uspješno opisuje savremeni svijet i koliko ima potencijala da taj svijet promijeni, onda bi, po mom mišljenju, ovo mogla biti najvažnija knjiga objavljena u ovom stoljeću”.
– Zejdi Smit
Knjiga koju preporučujemo ovog ponedjeljka, kako vidite iz ovog kratkog prikaza iste, više je nego zanimljiva i spoznajno korisna. Zato očekujemo da dođete u Gradsku biblioteku, posudite je i pročitate. S poštovanjem, glavni urednik JU Gradska biblioteka Tivat Miomir Abović