JU Gradska biblioteka Tivat i ove srijede ima zadovoljstvo da našim čitateljkama i čitaocima pokloni tri vrijedna djela svjetske i južnoslavenske književnosti. Ove srijede to su „Stepski vuk“, Hermana Hesea, „Lirika Itake i Dnevnik o Čarnojeviću“ Miloša Crnjanskog i „20.000 miljâ pod morem“ Žila Verna.
“Stepskog vuka” Hese je napisao 1927. godine. U toj “biografiji duše” svaka ličnost odraz je jednog od sukoba autora sa samim sobom, kao ogledalo neprikrivenog razdora i pometnje u samopoimanju.
Ime glavnog junaka – Hari Haler- jasno je obilježje, dovoljno za indentifikaciju. Hari Haler ima mnogo toga zajedničkog sa Heseom. Sâm je Hese kao izdavač rukopisa o izlaganjima Harija Halera, primijetio sljedeće: “Ove zabilješke, bez obzira do koje mjere počivaju na stvarnim doživljajima , predstavljaju saznanje da se velike bolesti našega vremena ne mogu savladati na taj način sto cemo ih zaobići i uljepšati; to je pokušaj da sama bolest bude predmet izlaganja. Stepskog vuka Hese je napisao 1927. godine. U toj “biografiji duse” svaka licnost je odraz jednog od sukoba autora sa samim sobom, kao ogledalo neprikrivenog razdora i pometnje u samopoimanju.
Ime glavnog junaka – Hari Haler jasno je obelezje, dovoljno za indentifikaciju. Hari Haler ima mnogo toga zajednickog sa Heseom. Sam je Hese kao izdavac rukopisa o izlaganjima Harija Halera, primetio sledece: “Ove zabeleske, bez obzira do koje mere pocivaju na stvarnim dozivljajima , predstavljaju saznanje da se velike bolesti nasega vremena ne mogu savladati na taj nacin sto cemo ih zaobici i ulepsati , to je pokusaj da sama bolest bude predmet izlaganja . “
“Lirika Itake”, sa svoje strane, predstavlja vrh poetskog pregnuća Miloša Crnjanskog, dok je “Dnevnik o Čarnojeviću” primjer snažno lirizovane proze koja se žanrovski ne može odrediti ni kao roman, ni kao novela, ni kao monodrama. To je prosto tekst: lirski tekst moderne umjetničke tehnologije, modernog umjetničkog postupka. Karakteriše ga odsustvo svake koherentne kompozicije: princip rasipanja utisakâ, misli, slikâ i rasipanja građe predstavlja put do postizanja unutarnje logike kazivanja.
“20.000 miljâ pod morem” Žila Verna odavno je omiljeni klasik dječije književnosti i ne treba ga ovdje posebno predstavljati. Treba samo doći do Gradske biblioteke Tivat, uzeti ove knjige i, naravno, pročitati ih. P.S.: “20.000 miljâ pod morem” obezbijedili smo u dva primjerka. S poštovanjem, glavni urednik JU Gradska biblioteka Tivat Miomir Abović