Dr Ivica Hausmeister rođen je u Tivtu 7. avgusta 1956. godine. Završio je Medicinski fakultet u Nišu, a zatim specijalizaciju iz neuropsihijatrije u Beogradu. 1991. godine odlazi za Englesku, gdje stiče uslove da radi i u SAD ali ipak ostaje u Engleskoj, gdje i započinje praksu. Svoju specijalizaciju obnavlja pohađajući predavanja u Kembridžu. Poslije dugog rada postaje popularan i tražen u Engleskoj. Takav status, po njegovom vlastitom mišljenju, stiče najviše zbog svog neposrednog i spontanog kontakta sa ljudima i spremnosti da se šali.
Objavljuje knjigu “Putovanje kroz vrijeme” u našoj zemlji i Velikoj Britaniji, gdje je imao promociju u okviru astronomskog društva u Norviču. Držao je predavanje na Filozofskom fakultetu u Nikšiću i u Herceg Novom na temu svijesti. Trenutno se bavi idejama Karla G. Junga, što je i tema njegove najnovije knjige koja uskoro izlazi iz štampe (Susret sa Jungom). Dr Ivica Hausmeister živi sa porodicom u Velikoj Britaniji, ali naš grad treba da bude ponosan svaki put kada u njega navrati ovaj svestrani čovjek velikog srca, u kome još uvijek čuva uspomenu na onaj stari, najtivatskiji Tivat.
DR ŽARKO TREBJEŠANIN
Rođen je 1950. godine u Beogradu, gdje je i diplomirao i doktorirao na Odsjeku za psihologiju na Filozofskom fakultetu. Na Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju u Beogradu zaposlen je od njegovog osnivanja (1975) pa sve do odlaska u penziju. Takođe je predavao na Filozofskom fakultetu i na Učiteljskom fakultetu u Beogradu, a danas predaje na Fakultetu savremenih umjetnosti u Beogradu. Od 2017/2018 predaje Psihologiju ličnosti na Fakultetu primijenjene nauke u Podgorici. Učestovao je kao saradnik i rukovodilac projekata u naučnim i stručnim projektima Instituta za psihologiju. Autor je projekta stručne edukacije iz psihologije predstavnika nevladinih organizacija i predavač na tematskim seminarima u organizaciji OEBS-a. Osnivač je i urednik biblioteke “Psihologija za radoznale” u Zavodu za udžbenike (od 2001 do 2020). Napisao je scenario i bio voditelj u seriji “U središtu duše”, posvećenu ličnosti i delu Sigmunda Frojda, koja je u tri nastavka emitovana na RTS u decembru 2006. godine.
Do sada je objavio dvadesetak knjiga, pedesetak predgovora / pogovora, kao i više od dvije stotine naučnih i stručnih radova. Naučne studije, ogledi, eseji i intervjui prevođeni su mu na engleski, francuski, nemački, mađarski, makedonski i slovenački jezik. Bio je predsjednik Saveza psihologa Jugoslavije, predsjednik Vijeća naučnih oblasti društveno-humanističkih nauka Univerziteta u Beogradu, član Savjeta Univerziteta u Beogradu, član Upravnog odbora Politike i član UO RTS i glavni urednik Psiholoških novina.
Dobitnik je nagrada “Veselin Lučić” (za najbolje naučno djelo na Univerzitetu u Beogradu), “Borislav Stevanović” (za naučni doprinos psihologiji), “Živorad – Žiža Vasić” (za popularizaciju savremene psihologije), “Vitez poziva”, “Stojan Novaković” (za najbolji srednjoškolski udžbenik), kao i “Radoje Domanović” (za naučno-teorijski doprinos satiričnoj književnosti). Prošle godine uručena mu je i nagrada “Tipar” za životno djelo koja se dodjeljuje u okviru manifestacije Dani humora i satire Vuko Bezarević u Pljevljima, za doprinos tumačenju savremene književne satire.