U rubrici Knjiga Sedmice JU Gradska biblioteka Tivat ovog ponedjeljka preporučujemo monografiju “Laibach: 40 godina večnosti” (Službeni glasnik, Beograd 2021.) književnika i filozofa Teodora Lorenčiča.
Foto-monografija o probijanju benda LAIBACH kroz gvozdene zavjese i o dekonstrukciji zapadnog konzumerizma je “roadmovie” priča o istorijskoj Occupied Europe Toure 1983, ilustrovana do sada neobjavljenim fotografijama iz Austrije, Mađarske, Istočne i Zapadne Njemačke, Poljske, Holandije i Engleske, koje je nakon skoro četrdeset godinâ objelodanio autor i učesnik turneje Teodor Lorenčič. Njegovo dokumentarno svjedočanstvo i fotografije koje se više čitaju nego gledaju jasno pokazuju smjeli umjetnički koncept nastao iz dehumanizovanog svijeta, čiji je LAIBACH nezaustavljivi kritičar.
Ime, simboli i nastupi uvijek su im bili provokacija, jer je provokacija njihov umjetnički kredo. Kroz osmišljen performans angažovanom muzikom iskazivali su stav prema savremenom svijetu. Njihova umjetnost nije nevina, ali nije ni kriva što je iskoristila poznatu ikonografiju da ukaže na apokaliptičnost istorije. Njihova pojava bila je negacija svega – muzike novog talasa kome su pripadali po godinama, ali ne i po zvuku; socijalizma u kojem su živjeli prepoznajući totalitarizam; bratstva i jedinstva iza kojih se skrivao brutalni nacionalizam. Umarširali su na scenu udarajući podjednako snažno vojničkom ljevicom i desnicom. Umjesto srpa i čekića na njihovim zastavama su krst i čekić. Koncert je performans. Arhivski snimci poletne omladine su im iza leđa, a ispred njih je masa koju postrojavaju pomoću megafona. Njihova pjesma je komanda. Pokazuju nam rogove na koje ćemo se nabosti. (Poslije Titove smrti neki novi lovci i lovokradice kreću u pohod i ponovo postajemo lovina.) Početkom osamdesetih LAIBACH je zabranjen zbog imena i militantnog nastupa, a već devedesetih svi u Jugoslaviji oblače uniforme i marširaju. Iz ilegale domogli su se političke karte Istoka i Zapada, predskazujući pad Berlinskog zida. Secirajući stvarnost do kosti, ogolili su sliku Istoka, ali i liberalnog kapitalizma kome izvrću utrobu, pa ih na Zapadu nazivaju “najopasnijom grupom na svijetu”, bendom koji “ukida države i stvara nove”.
Četrdeset godinâ ne posustaje LAIBACH invazija koja pokreće lavine gdje god i kad god odjekne njihov proročki glas.
Svima kojima je na srcu ovaj kultni slovenački bend ova monografija doći će kao prava poslastica. S poštovanjem, glavni urednik JU Gradska biblioteka Tivat, Miomir Abović