U rubrici Knjiga Sedmice JU Gradska biblioteka Tivat ovog ponedjeljka preporučujemo knjigu “Mitovi našeg vremena” (Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića, Novi Sad 2018.) italijanskog filozofa, psihoanalitičara i akademika Umberta Galimbertija.
Mladost i inteligencija, sreća i materinska ljubav. Nadalje: moda i tehnika, sigurnost i moć, pa onda tržište, ekonomski rast, nove tehnologije- sve su ovo mitovi našeg vremena, ideje koje- više nego neke druge- skamenjuju nas same i društvo u kojem živimo. To su one ideje koje reklame i masovna sredstva komunikacije predlažu kao vrijednosti i nameću kao društvenu praksu, stvarajući jezik koji ih čini privlačnim i poželjnim. Za razliku od idejâ koje mislimo, mitovi su ideje koje nas zaposjednu i vladaju nama uz pomoć mehanizamâ koji nisu logički, već psihološki, i otuda duboko ukorijenjeni u našoj duši.
Oni su proste ideje koje smo mi mitologizovali jer su lagodne, ne prave probleme i olakšavaju donošenje suda; riječju, ulivaju nam osjećaj sigurnosti.
Moramo se, međutim, prenuti iz spokoja koji nam naše mitologizovane ideje obezbjeđuju, jer se mnoge patnje i poremećaji rađaju upravo iz idejâ koje nam, udobno šćućurene u lijenosti naše misli, ne dopuštaju da razumijemo svijet u kome živimo, a naročito brze promjene u njemu. Bivati, međutim, u svijetu, a bez razumijevanja istog, jeste siguran put ka otuđenju od svijeta. Da bismo povratili svoju prisutnost u njemu, najprije moramo ponovo preispitati svoje mitove. I upravo je to ono čime bavi ova knjiga i zbog čega je vrijedi i treba pročitati. S poštovanjem, glavni urednik JU Gradska biblioteka Tivat Miomir Abović